Platba mobilem – co to je?
Karel Sasín - Duben 2019
Platba mobilem – co to vlastně je?
Pod velmi často skloňovaným výrazem „platba mobilem“ si téměř každý vybaví něco jiného. Někdo v tom vidí přiložený mobilní telefon u platebního terminálu, někdo si pod pojmem platba mobilem představuje naskenovaný QR kód v aplikaci mobilního bankovnictví, jiný si představuje odeslanou SMSku a nákup jízdenky na tramvaj.
Platba mobilem se dá chápat dvěma základními způsoby z pohledu toku peněz a několika dalšími způsoby z pohledu použití mobilního telefonu při placení.
Platba mobilem z pohledu toku peněz od zákazníka k dodavateli.
Z pohledu toku peněz funguje platba mobilem buď tak, že zákazník platí dodavateli prostřednictvím svého mobilního operátora nebo přímo ze svého vlastního bankovního účtu.
V prvním případě dává zákazník pokyn prostřednictvím mobilního telefonu svému operátorovi odesláním Premium SMS (SMS s vyšší cenou), nebo kliknutím na speciální webové stránce operátora. Dodavateli zaplatí mobilní operátor a příslušnou sumu vyúčtuje zákazníkovi v měsíčním vyúčtování za mobilní telefon, nebo rovnou odečte z jeho předplaceného kreditu.
Ve druhém případě dává zákazník pokyn pomocí mobilního telefonu přímo své bance. Prostřednictvím nainstalované bankovní aplikace lze načíst QR kód (například na přijaté faktuře), který je použit k pohodlnému vyplnění příkazu k úhradě. Tento příkaz pak banka příjme a zpracuje. Jedná se tedy o běžnou platbu převodem a mobil zde hrál pouze roli zařízení, které platbu usnadnilo.
Druhý případ bývá velmi často realizován i jinak. Platba mobilem výrazně zjednodušuje platbu kartou. Málokoho baví platit na internetu kartou tak, že opisuje ze své plastové karty několik údajů do internetového formuláře na platební bráně obchodníka. Údajů je totiž několik a například číslo karty je poměrně dlouhé. Aplikace Masterpass, Apple Pay a Google Pay fungují tak, že bezpečně uchovávají informace z platební karty zákazníka a v okamžiku platby předají tyto informace platební bráně nebo přímo obchodníkovi. Odpadne tak složité opisování údajů a také možnost chyby. Tento způsob platby mobilem je tedy vlastně platba kartou a mobil zde hrál pouze roli zařízení, které usnadnilo předání údajů z platební karty zákazníka. Peníze byly i v tomto případě uhrazeny dodavateli z bankovního účtu platícího zákazníka nebo z jeho kreditní karty.
Platba mobilem dle způsobu použití mobilního telefonu.
Výše jsme si popsali, jakým způsobem putují peníze od zákazníka k dodavateli produktu při použití různých typů plateb. Zbývá tedy vyjmenovat, jakým způsobem zákazníci používají mobilní telefon při placení. Způsobů použití je několik a zde jsou ty nejčastější:
Odeslání SMS. Platbu lze provést odesláním běžné SMS. (SMS jízdenky, herní servery, atd…)
QR platba. Platba je v tomto případě provedena naskenováním QR kódu pomocí foťáku v telefonu a následným automatickým vyplněním příkazu k úhradě v bankovní aplikaci banky zákazníka.
Aplikace Masterpass, Google Pay, Apple Pay. Platba je v těchto případech provedena platební kartou zákazníka. Zmíněné aplikace pouze zajišťují pohodlné předání údajů z platební karty zákazníka platební bráně nebo platebnímu terminálu.
Všechny uvedené typy plateb mobilem podporuje platební brána Pays, která je obchodníkům k dispozici již od roku 2015. Pays navíc po každé platbě automaticky informuje obchodníka i platícího zákazníka o tom, jaký způsob platby byl použit.